29/05/2022
חדשות »

האוצר מתנגד לרפורמה בביטוחי הבריאות שיוזמת "ועדת גרמן"

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר
שם פרטי
משפחה
טלפון
אימייל
קוד

ההצבעות ב"ועדת גרמן" על המלצות צוותי המשנה צפויות להתקיים בשבוע הבא, אך מסתמן כי אחת מהמרכזיות שבהן – הרפורמה בביטוחי הבריאות – נתקלת בהתנגדות חריפה מטעם משרד האוצר; כך דיווח היום (יום ג') העיתון "כלכליסט". לפי הדיווח, נציגי אגף התקציבים באוצר הודיעו בשבוע שעבר על הסרת תמיכתם במודל הרפורמה שהומלץ בדיונים הקודמים.

אם תתקבל עמדת האוצר, ייתכן שהמצב הקיים יישאר על כנו, בשינויים מעטים בלבד. לפי העיתון, החלטה סופית בעניין תתקבל בישיבות הקרובות של ועדת גרמן, העומדת לסיים בסוף החודש שנת עבודה.

מודל ביטוח הבריאות שהומלץ והוצג לתקשורת על-ידי צוות משנה של ועדת גרמן, בראשות ד״ר שלומי פריזט, הציע רפורמה מקיפה. עיקרה היה שינוי בסוגי ביטוחי הבריאות שהציבור הישראלי קונה, כדי ליצור תחרות בין קופות החולים והביטוחים המשלימים שלהן לבין חברות הביטוח המסחריות על מחיר הביטוח והשירות. הוועדה המליצה כי כל הביטוחים יחויבו להציע לציבור פוליסה זהה, שתאפשר בחירת מנתח או בחירת רופא לחוות דעת שנייה.

מיד עם פרסום ההמלצות הודיעו הקופות על התנגדותן הגורפת. הן טענו כי הנהגת החידוש הביטוחי הזה תחייב "להחתים מחדש" את כל הציבור על הפוליסה המקנה אפשרות לבחור את הרופא המנתח, מה שיגרום להן להוצאות של מאות מיליוני שקלים על מהלכי שיווק ענקיים..

טיעון נוסף שהעלו היהכי חלק גדול מהציבור עשוי לבחור שלא לרכוש את המוצר הביטוחי החדש, בהערכה שאין לו צורך בו, כמו צעירים. על-פי "כלכליסט", דווקא טיעון זה שיכנע את נציגי אנשי אגף התקציבים. בוועדת גרמן העריכו שהמהלך הביטוחי המוצע יגדיל את גירעון הקופות עוד יותר. כמו כן, הועלה באוצר התרחיש, כי חברות הביטוח הפרטיות ינצלו את המצב ויגרמו לציבור לרכוש יותר ביטוחים, שיגדילו את הביקוש לניתוחים פרטיים, שיגרור הגדלת שכר הרופאים העובדים במערכת הפרטית. התפתחות זו, טענו, תוביל לדרישת רופאי המערכת הציבורית להגדלת שכרם, ולכן להגדלת תקציב הבריאות.

עם זאת, העיתון מדווח, כי בכל זאת יש כוונה באוצר לחייב את חברות הביטוח המסחריות להנהיג פוליסת ביטוח בריאות אחידה, שלא תתחרה בביטוחים המשלימים של הקופות. כן ממליצים באוצר שלא לאפשר לחברות הביטוח ולקופות החולים להחזיר כסף לחולים שבחרו מנתחים שמחוץ ל"רשימות ההסדר". כמו כן, צפוי משרד הבריאות לייקר את ההשתתפויות העצמיות של הציבור הבוחר ניתוח פרטי – כדי להקטין את הביקוש למסלול הזה. בנוסף, הביטוחים המשלימים של הקופות יעבירו כ־15% מהכנסותיהם לבתי החולים הציבוריים לקיצור תורים.