27/06/2022
סוגי ביטוח »

ביטוח רכב ודירה

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר
שם פרטי
משפחה
טלפון
אימייל
קוד

ביטוח רכב

מה מכסה ביטוח מקיף לרכב?

כל אחד שיש לו רכב, מומלץ מאוד שיעשה ביטוח רכב מקיף. אמנם, אין זו חובה לעשות ביטוח כזה (בניגוד לביטוח חובה למשל), אך כדי להיות מכוסים על נזקים שיכולים להיגרם לרכב שלכם משלל סיבות, חייבים בביטוח מקיף. בכתבה זו נפרט מה כולל ביטוח מקיף איכותי לרכב שלכם.

מדוע צריך ביטוח מקיף לרכב?

כל חברת ביטוח תמליץ לכם בלב שלם לעשות ביטוח מקיף לרכב שלכם. ביטוח מקיף איכותי יפצה אתכם על נזקים שעלולים להיגרם לרכב שלכם בגין מגוון רחב של סיכונים כגון תאונות, אסונות טבע, פריצות לרכב, שריפות, גניבות ועוד (על פי המפורט בפוליסת הביטוח). זוהי הסיבה בגינה נקרה ביטוח זה - "ביטוח מקיף", מכיוון שהביטוח מקיף מגוון רחב של סיכונים ואפשרויות.

כמה עולה ביטוח מקיף?

העלות של הביטוח המקיף תלויה כמובן בסוג הביטוח אותו תרכשו. ככל שיהיו יותר כיסויים בביטוח שלכם, כך בדרך כלל גם יעלה מחירו. נתונים נוספים המשפיעים על תעריפי ביטוח מקיף הם כמובן שווי הרכב, נתונים של הנהג העיקרי ברכב (גיל, תאונות בעבר ועוד), ונתונים של הנהגים הנוספים הרשאים לנהוג ברכב. ניתן לרכוש ביטוחים מקיפים המכסים רק מפני גניבות או רק מפני תאונות, ואז המחיר משתנה בהתאם. אם כבר רוכשים ביטוח לרכב, מומלץ כבר לרכוש ביטוח אשר יכסה אתכם מפני כמה שיותר סיכונים אפשריים, אך כמובן שכל אחד צריך לבחון את שיקולי העלות מול תועלת שלו.

במידה והרכב שלכם שווה כמה אלפי שקלים בודדים, לא תמיד ישתלם לכם לרכוש ביטוח מקיף. אך כאשר המדובר ברכב יקר יותר כמובן שביטוח מקיף הוא כמעט הכרחי אם אתם לא רוצים לאבד את כל ההשקעה שלכם ברכב, במקרה של גניבה או תאונה. חשוב להדגיש כי במקרה של ביטוח מקיף יש ברוב המקרים גם השתתפות עצמית ובכל פעם שמפעילים את הביטוח, תאלצו לשלם תשלום מסויים (אשר נקבע בזמן רכישת הביטוח).

בדרך כלל, תמורת תוספת של תשלום ניתן להפחית או אפילו לבטל לגמרי את עלות ההשתתפות העצמית. כמו בכל תחום, רצוי מאוד לבצע סקר שוק מעמיק לפני שרוכשים ביטוח מקיף לרכב. בענף הביטוחים יש תחרות רבה, ולכן, כפי שמשווים מחירים כאשר מחפשים מחשב חדש, דילים לאילת או טיסה לחו"ל, חשוב גם כאן להשוות ולבדוק היטב את ההצעות.

סכום הפיצוי שתקבלו

אם יש ברשותכם ביטוח מקיף והחלטתם להפעיל אותו, סכום הפיצוי שתקבלו, יקבע על פי שיעור הנזק שנגרם לרכב. יש מקרים, כמו למשל גניבה או אובדן גמור של הרכב, בהם הפיצוי שתקבלו יהיה בהתאם לערך הרכב (מלפני קרות הנזק). יש גם מקרים שבהם שמאי יקבע את הנזק (למשל במקרה של תאונה) ואז הפיצוי ייקבע על פי הערכת השמאי.

שימו לב לתוספות!

יש לא מעט תוספות חשובות, אשר נכללות בביטוח המקיף שתרכשו, בדרך כלל ללא עלות נוספת. בין התוספות החשובות שכדאי לוודא שהן אכן קיימות, ניתן למנות את הבאות - הגנה משפטית, טיפול בתביעות צד ג', תחבורה חלופית למוסך ועוד. תוספות חשובות נוספות (שלא תמיד כלולות במחיר) הן שרותי דרך וגרירה (למקרה של תקלות ברכב), שירות החלפת גלגל, לקיחת הרכב לטסט, שירות אספקת דלק, רכב חלופי (במקרה של גניבה) ועוד.

ביטוח חובה

בפועל, ביטוח החובה מכסה את כל ההוצאות הרפואיות (כולל שיקום) שיש לשלם למי שנפגע מהרכב שלך. בנוסף, ביטוח החובה מכסה אובדן כושר עבודה בסך השכר הממוצע במשק, וגם מעניק פיצוי על כאב וסבל שנגרמו לנפגע. ביטוח החובה נועד אם כך, לסייע לנפגע לשקם את חייו ולחזור לשגרה.

ביטוח דירה

דירת מגורים חשופה לנזקים כבדים במקרה של הצפה, פריצה, שריפה, רעידת אדמה ושאר מרעין בישין, אשר עלולים להפוך אותה ל"טוטאל לוס" ולהסב לבעליה נזק כספי עצום.

​הדירה כנכס החשוב ביותר

קן משפחתי הוא לא רק משאת נפש של כל זוג צעיר, שמתחיל את חייו המשותפים, אלא גם השקעה לטווח ארוך, שבמקרים רבים כרוכה במאמצים רבים ובוויתורים לא מעטים לאורך הדרך. זוגות צעירים רבים נוטלים על עצמם התחייבויות כספיות גבוהות, הכוללות הלוואות ומשכנתאות ארוכות טווח, ובלבד שיזכו לקורת גג משלהם.

בעשור או שניים האחרונים, כאשר מחירי הנדל"ן מרקיעים לשחקים, הן בשל ביקוש גובר והן בשל השיפור ברמת החיים של האוכלוסייה, הפכה הדירה לנכס יקר ערך המחייב להגן עליו מכל פגיעה.

דירת מגורים חשופה לנזקים כבדים במקרה של הצפה, פריצה, שריפה, רעידת אדמה ושאר מרעין בישין, אשר עלולים להפוך אותה ל"טוטאל לוס" ולהסב לבעליה נזק כספי עצום.

כאן נכנס לתמונה ביטוח דירה, המתחלק בדרך כלל לביטוח תכולה וביטוח דירה למבנה. פוליסת ביטוח מבנה מכסה את  כל הנזקים שנגרמו למבנה הדירה או לחלקים אשר מחוברים אליה דרך קבע.

בדרך כלל מדובר בנזקים לתשתית החשמל והטלפון, דוד שמש, מערכת סולרית לחימום מים, מתקני חימום והסקה, וכן לשאר החלקים הקבועים, כגון דלתות, קירות, ארונות מטבח ואמבטיה וכלים סניטרים.

פוליסת ביטוח דירה בסיסית

על פי חוק הפיקוח על השירותים הפיננסיים (1981), נקבעו תנאי מינימום לביטוח מבנה דירה, המחייבים את כל חברות הביטוח.

בפועל, בגלל התחרות העזה בשוק, חברות רבות מציעות וכוללות הרחבות שונות ומיוחדות, חלקן אף ללא תוספת תשלום, כדי למשוך מבוטחים פוטנציאליים.

לכן קיים שוני רב בין סוגי הביטוחים המוצעים כיום, וכל מי שמעוניין ברכישת ביטוח דירה צריך להשוות היטב בין הכיסויים להם הוא זכאי.

ביטוח מבנה הדירה הבסיסי מכסה כנגד נזקים שכיחים, כגון: נזקי אש (כולל דליקה שמקורה מחוץ לדירה), פיצוץ בדירה, פריצה וגניבה, וגם כנגד נזקים שכיחים פחות, כמו נפילת כלי טיס על הדירה, נפילת חפצים מתוך כלי טיס על הדירה, פגיעת ברק (כולל גם פגיעת ברק בעץ שקרס כתוצאה מכך על הבניין), רעד (בום) על קולי הנגרם על ידי כלי טיס, וגם התנגשות של כלי רכב במבנה.

 מה לא מכוסה בפוליסת ביטוח דירה בסיסית?

 ביטוח מבנה הדירה הבסיסי אינו כולל מספר סיכונים אחרים. לרוב מדובר בסיכונים בדרגת שכיחות נמוכה יחסית, אך כאלו היכולים להסב נזקים כבדים.

אחד הסיכונים הללו הם נזקי מלחמה. בשני העשורים האחרונים ידע העורף הישראלי שתי פגיעות חמורות, האחת במלחמת המפרץ הראשונה בשנת 1991 והשנייה במלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006. בנוסף לאבידות בנפש, נגרמו נזקים כבדים לרכוש, למבנים ולדירות מגורים. במקרים כאלה, מדינת ישראל מפצה את התושבים שנפגעו על פי חוק מס רכוש.

הסיכון הבא שאינו מכוסה בביטוח הבסיסי הן רעידות אדמה. כידוע, מדינת ישראל שוכנת על השבר הסורי-אפריקני, אזור רגיש מאוד מבחינת פעילות סייסמית, אשר ידע כבר מספר רעידות אדמה קטלניות בהיסטוריה. כל המומחים בתחום מתריעים שוב ושוב מפני רעידת אדמה חמורה הצפויה להתרחש באזור בעתיד הלא רחוק, ויש  להיערך לכך בהתאם.

להבדיל מנזקי מלחמה, מדינת ישראל אינה מחויבת לפצות את אזרחיה על נזקי רעידת אדמה. אומנם, הסבירות לרעידת אדמה קטלנית נמוכים, אבל הנזקים הפוטנציאליים שלה יכולים להיות עצומים. כאן נכנס לתמונה ביטוח מפני רעידות אדמה, אשר מגיע כהרחבה לביטוח הדירה הסטנדרטי.

תמורת הכיסוי הזה נדרש המבוטח לשלם פרמיה נוספת, המחושבת בהתאם לגובה ההשתתפות העצמית אותה הוא בוחר.

סיכונים נוספים שלא מכוסים בפוליסה הבסיסית, הם נזקים הנגרמים למבנה הדירה במהלך אירוע שוד או פריצה (שבירת חלונות, דלתות או קירות), וכן נזקי צנרת. גם לשני סיכונים אלו ניתן לרכוש את הכיסוי המתאים, בתוספת תשלום פרמיה נוספת בדרך כלל.